4. 11. 2022

Varianty licencování proxmoxu

Proxmox VE je zadarmo pro všechny. Pokud však chcete, můžete si zaplatit za přístup do enterprise repozitáře.

Jaké jsou možnosti licencování?

Enterprise repozitář Proxmoxu obsahuje možnost stahovat si stabilní balíčky, které jsou porvěřené společností Proxmox a komunitou uživatelů. Tyto repozitáře jsou obecně doporučené do produkčního prostředí a zajišťují, že jsou bezpečné k nasazení. Přidanou hodnotou k různým cenovým plánům je možnost obrátit se přímo na samotnou společnost a řešit s němi případnou podporu hypervizoru. Jako IT administrátor tuto přidanou hodnotu lze vnímat velmi kladně na trhu. Neumíme si vybavit žádného dodavatele řešení na virtualizaci, který umožňuje komunikaci na přímo a to ještě i s garancí, že odpoví například do 4 hodin. Níže si můžete prohlédnout cenově velmi přijatelné plány k zakoupení.

Pro zakoupení plánů je vhodné kontaktovat některého z partnerů společnosti Proxmox. Pro Českou republiku je společnost Connectica s.r.o autorizovaný partner a zajistí takto libovolný plán dle preferencí.

Při výběru licence je vhodné dbát na to, kolik socketů je na serveru dostupno a dle toho stanovit cenu za nákup. Máte-li jen jeden socket, jsou ceny výše uvedené jako konečné. Máte-li jich více, pak se cena násobí počtem socketů. Počet socketů zjistíte snadno zadáním v PVE příkazem:

cat /proc/cpuinfo | grep "physical id" | sort | uniq | wc -l

Po nákupu licence od společnosti Connectica Vám pošleme klíč, který si snadno naimportujete do PVE. Po nalogování do GUI klikněte na konkrétní node, vyberte úplně dole sekci subscribtion. Poté klikněte na upload subscribtion key a vložte klíč, který jsme Vám poslali. Každá licence je svázána s unikátním ID serveru a na základě toho probíhá pravděpodobně i ověřování pravosti licencí. Licence má platnosti 1 rok. My Vám ale můžeme domluvit licenci i na 3 roky dopředu. Ono je to pro většinu kolegů z IT oblasti lepší. Nemusí se starat každý rok o renew licence.

Pokud jste neprováděli žádné změny v PVE, tak by default je enterprise repository v repozitářích povoleno a do 5 minut můžete bezpečně a bezproblémově updatovat svůj server.

Pokud z nějakého důvodu není povolen enterprise repozitář, stačí modifikovat list v : /etc/apt/sources.list.d/pve-enterprise.list dle návodu od dodavatele: https://pve.proxmox.com/wiki/Package_Repositories

Nejčastější otázky a odpověďi na licencování Proxmoxu

  • Co se stane, když licence expiruje? Mohu ji prostě odstranit z PVE, nakoupit novou licenci a importovat ji bezproblémově znovu?

Před expirací uvidíte notifikaci o blížící se expiraci licence a po expiraci přestane být dostupný přístup do enterprise repozitářu

  • Co když mám PVE s 1 socketem a provedu upgrade na 2 socketový server? Je možnost si zakoupit nějaký upgrade, nebo musím koupit novou licenci a starou mohu zahodit?

Můžete upgradovat na 2 CPU klíč a jen se doplatí cenový rozdíl mezi 1socketovým plánem a 2 socketovým plánem.

  • Pokud si zakoupím licenci na 12 měsíců a terminuji server v 6 měsíci užívání, mohu získat zpět peníze za zbylých 6 měsíců, kdy zž licenci nebudu potřebovat?

Ne, není možné navrácení financí, Proxmox prodává pouze roční licenční podpory.

  • Co když přeinstaluji svůj server? Jakým způsobem provedu migraci klíče na jiný stroj?

Pokud jste naším zákazníkem, ta je potřeba se spojit s námi a my zadáme u Vaší licence příkaz k obnově licence. Poté se může licence importovat do jiného stroje. Tato změna je možná maximálně třikrát za život jedné licence, poté po více migracích je potřeba, aby se Connectica spojila se společností Proxmox a požádala je o vyjímku k další migraci.

Nové a zajímavé články
Proxmox licence k objednání